İNTİHARIN GENEL PROVASI

İNTİHARIN GENEL PROVASI

İzmir - Konak Sahnesi 21 Şubat 2023 Salı - 25 Şubat 2023 Cumartesi
  • Tiyatro

İNTİHARIN GENEL PROVASI - İZMİR DT

Büyük Oyunu
2 Perde - 2 Saat  15 Dakika

Yazan Duşan Kovaçeviç
Çeviren Bilge Emin
Yöneten M. Sadık Yağcı

OYUNUN KONUSU

Oyunumuz mutsuz bir mimarın intihar denemesi ile başlıyor. Görünen gerçekleri simgeleştirdiği nesneler aracılığı ile vermeyi çok iyi bilen Duşan Kovaçeviç’in bu üslubuna bağlı kalarak oyunumuzu sahnelemeye niyetlendik. Yazarımız eski Yugoslavya’da yaşanan kapitalist restorasyonun çok acı neticelerini anlattığı oyunda tek kurşun dahi atmadan ekonomik çöküş ile başlayan parçalanma ve savaş sürecini dile getirmektedir. Sosyalist düzende insanların varlıklı olmamasına rağmen fakir de olmaması, beraberinde toplumdaki “eşitlik” duygusunu da getirdiği için insanlar mutsuz değildir. Bugün bu coğrafyada yaşanan bu mutsuzluğun temel sebebi eşit dağılımın yok olması ile birlikte insanların içindeki umudun da tükenmesidir. Bu da beraberinde insanların var olmak için ödeyeceği bedellerin yüksek olmasına neden olmuştur ve olacaktır. Artık bu düzenin içinde insanlar giderek (parça parça) ölüme yaklaşmaktadır. 

 “Oyunun sonunda Kovaçeviç’in gerçekleri tiyatro ile bütünleşerek anlam kazanır. Çünkü sanat da bu değişimlerden kendi payına düşen darbeyi alsa da çok önemli bir misyonu vardır: Ne olursa olsun hümanist, demokratik ve barışçıl olması çünkü sanat yapısı gereği yapıcı ve onarıcıdır.”

Prof.Dr. Hülya NUTKU’ya saygıyla.

Lütfen almak istediğiniz tarihi seçiniz
Konak Sahnesi

• Biletler temsilden 13 gün önce saat 10.00’da giselerde, 10.10’da www.biletinial.com adresinde satisa çikar.
• Devlet Tiyatrolari Genel Müdürlügü gerektiginde temsil düzeninde ve programda degisiklik yapabilir.
• Devlet Tiyatrosu Giselerinden satin alinan biletler oyun iptal ve/veya degisimi durumlari hariç geri alinamaz ve degistirilemez.
• ÜYELIK girisi yapilarak satin alinan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BILETLERIM bölümü içinde yer alan IPTAL ET kismindan yapilabilir. Iptal/Iade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir. 
• ÜYELIK girisi yapilmadan satin alinan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. Iptal/Iade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir.
• Büyüklere oyunlar 8 yasin üzerindeki seyirciler içindir. Oyunlara göre yas siniri degisebilir.
• 8 yasindan küçük çocuklarin (çocuk ve gençlik oyunlari hariç) oyunlarimiza getirilmemesi rica olunur.
• Temsiller ilan edilen tarih ve saatte baslar. Seansa geciken izleyicilerimiz ilk perdeyi izleyemezler.
• Internet ve mobil uygulamalar üzerinden sadece ögrencilere ve ögretmenlere indirimli bilet satisi yapilir.