Derviş - Devlet Halk Dansları Topluluğu

Derviş - Devlet Halk Dansları Topluluğu

İstanbul - Türk Telekom Opera Salonu 27 Aralık 2022 Salı
  • Dans - Gösteri

Derviş - Devlet Halk Dansları Topluluğu

Anadolu…
Âlime ilim otağı, ârife irfan ocağı, yiğide er meydanı…
Anadolu…
Kalem ile kılıcın buluşması; zihinde ve elde… Toprağın ülkeye dönüşmesi; gönülde ve dilde...
Anadolu…
Yukarı illerden akıp gelen sevgi ve ilhamın vatanı. Yüce gönül erleri ve millet olmanın hamurunu yoğuran bilgelik… Yesevî hikmetlerinden bozkıra düşen tohumu “İncinsen de incitme!” diyerek yeşerten Hacı Bektaş sesine “Yaradılmışı severiz yaradandan ötürü” yankılandırarak ses katan Türkmen kocası, Bizim Yûnus…
Anadolu…
Fethedildiği tarihten itibaren, Türk milletinin kahramanlık genlerini kültürel, tarihî, içtimâî, sanatsal ve beşerî zenginlikle buluşturduğu bir tasavvuf geleneğinin adı. Ötelerden gelen ses, içimizde duran
nefes… Her bir eri coğrafyanın dört bir yanında heybetle yaşayan köklü, sarsılmaz çınarlar esintisi…
Anadolu…
Yûnus’un adı… Dilimizi bir medeniyetin dili, düşüncemizi bir irfanın düşüncesine dönüştüren Anadolu çınarı… O bir kimlik, o bir ilham. O tarih, o medeniyet. O hümanist, o mürşit. O düşünce adamı, o iman adamı… Hepsinden öte o  Derviş”. Kültür ve Turizm Bakanlığı; Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü işbirliğinde hazırladığı “Derviş” ile Yûnus Emre’ye şükranını sunmaya, minnetini arz etmeye çalışmaktadır. Derviş, dünyaya değer katan büyükten büyük Yûnus ile iftiharımızın, onun eşsiz mirasına ihtiramımızın bir göstergesidir. Biraz sonra izleyecekleriniz, Yunus’un nurlu ilhamından süzülüp İskender Pala’nın kaleminde kelimelere büründü, Bakanlığımız sanatçılarının emek ve alın teriyle sese dönüştü, ruh buldu, estetik boyut kazandı.

Umarız sizler de beğenirsiniz.
Emeği geçen herkese şükranlarımızla…
“Yûnus bir söz söylemiş / Hiçbir söze benzemez”

Yûnus Emre’nin sevgiyi, aşkı ve gerçeği arama çabasını anlatan temsilin arka planında “Anadolu Türklüğü”nün Moğol akın ve yağmalarıyla ortaya çıkan kıtlık ve kuraklıklarla mücadelesini görürken, Anadolu insanın gözü, kulağı, söyleyen, konuşan dili olan Yûnus Emre'nin yaşam öyküsü üç ayrı zaman diliminde anlatılacaktır.

Taptuk Dergâhı’na girmeden önce bir Anadolu köylüsü olarak yola çıkan Yûnus'u, dergâhta olgunlaşan Allah sevgisini, aşk ve güzel ahlâkla ilgili düşüncelerini, İslam tasavvufunu işleyerek yücelişini ve Yûnus’tan bugüne ulaşan sevgi, barış ve dostluk dilinin ilâhîlerini, türkülerini, şiirlerini çokyönlü bir sahne uygulaması ile izleyeceğiz.

Lütfen almak istediğiniz tarihi seçiniz
Türk Telekom Opera Salonu

AKM ETKİNLİK NOTLARI

Bilgi: Etkinlik seansları bir ay önce aynı tarihte satışa açılmaktadır.

İade ve Değişiklik

ÜYELIK girişi yapılarak satın alınan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BILETLERIM bölümü içinde yer alan İPTAL ET kısmından yapılabilir. İptal/İade işlemleri internetten alınan ve gişeden yazdırılmamış biletler için geçerlidir. 
ÜYELIK girişi yapılmadan satın alınan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com  adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. İptal/İade işlemleri internetten alınan ve gişeden yazdırılmamış  biletler için geçerlidir.

AKM’de gerçekleşecek etkinliklerin tümü pandemi sebebiyle özel kurallara tabidir. Bilet satın alan herkes bu kurallara uymayı ve yaptırımları kabul etmiş sayılır.
Öğrenci bileti, öğrenci kimliği ile geçerlidir. Öğrenci kimliğinin etkinlik günü görevlilere gösterilmesi gerekmektedir.
AKM Yönetimi etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet iadesi yaparak etkinlik alanına almama hakkına sahiptir.

Sağlığınız İçin

T.C. İçişleri Bakanlığı'nın 14.01.2022 tarihli "PCR Test Zorunluluğu" konulu genelgesi uyarınca koronavirüs salgınının son dönem seyri ve toplum sağlığına olan etkisi ile konuyla ilgili olarak Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri çerçevesinde konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığına karar verilmiştir.

Etkinlik Süresince

Konser esnasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. kayıt cihazlarıyla kayıt yapılması yasaktır. Kayıt cihazları mekânlara alınmayacaktır.

Tüm etkinlik 7 yaş ve üstü katılımcılar için uygundur.
Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmayacaktır.

Mekân Kuralları

Etkinlik başlangıç saatinden en az 1 saat önce biletle birlikte etkinliğin kapısında olacak şekilde hazır olunması gerekmektedir.

Mücbir sebeplerle konser mekânlarında değişiklik olabilir. AKM yönetimi, yeni mekânda izleyicilerimize bilet numaralarına en yakın yeri temin edecek bir oturma planı hazırlayacaktır. Satın alınan biletler, mekân değişikliği nedeniyle iade edilmez.
Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz.
Mekânlarda belirtilen alanlar dışındaki yerlere yiyecek veya içecekle girmek, tütün ve tütün ürünleri tüketmek veya elektronik sigara kullanmak yasaktır.