La Serva Padrona -  İzmir DOB

La Serva Padrona - İzmir DOB

İzmir - Elhamra Sahnesi 10 Aralık 2022 Cumartesi
  • Opera

La Serva Padrona -  İzmir DOB

(Opera – 1 Perde)

Orkestra Şefi: İbrahim Yazıcı - Tolga Taviş
Rejisör: Barış Meydan
Dekor Tasarımı: Çağda Çitkaya
Kostüm Tasarımı: Sevtaç Demirer
Işık Tasarımı: Sedat Özen

Serpina: Filiz Güneş - Burcu Sayın
Uberto Pandolfo: Başar Ünal - Cüneyt Ünsal
Vespone: Deren Eladağ - Fırat Halavut

İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası
Başkemancı: Tolga Kulak

BİRİNCİ BÖLÜM

Uberto Pandolfo isimli zengin ve bekar doktor, kahvaltı masasına oturmuş, hayatından yakınmaktadır. Zevksiz neşesiz bir yaşam sürmektedir. Hizmetçisi Serpina ise güzel bir kız olsa da son derece dalgacı ve inatçıdır. Evin sahibesiymiş gibi davranmakta, Uberto'ya yapmadığını bırakmamaktadır. Mesela yine Uberto'nun çikolatasını unutmuştur ve ortadan kaybolmuştur. Halbuki Serpina'ya göre eğer efendisi çikolata istiyorsa beklemek zorundadır. Hizmetçi, evde her şeyi yapmaya hakkı olduğunu savunur. Bu durumdan usanan Uberto Serpina'ya bu işin yürümeyeceğini, karşısına bir canavar dahi çıksa derhal evleneceğini söyler. Hazırcevap Serpina ise asıl evlenecek olanın kendisi olduğunu söyler.

İKİNCİ BÖLÜM

İşin aslı, Serpina Uberto ile evlenmeyi aklına koymuştur. Ona kendisini acındırmakla işe başlar. Uberto evlendiği zaman herhalde fakir hizmetçisini unutmayacaktır. Kendisi de zaten eşini seçmiş, gitmek için hazırlıklara bile başlamıştır. Müstakbel eşi bir subaydır fakat tavırlarına ve söylediklerine bakılırsa Serpina onu pek de sevmemektedir. Bu esnada subay içeri girer. Beklenmedik biçimde, konuşmalar sürerken, Uberto hizmetçisini sevdiğini ve onu çok kıskandığını anlamıştır. Dayanamayıp Serpina'ya onunla yaşaması için evlilik teklifi eder. Zaten Serpina'nın istediği tam da budur ve Uberto'nun hislerini açığa çıkardığına göre artık yaptığı hileyi açıklayabilecektir. Kendisi aslında nişanlı değildir. Uberto'yu kıskandırabilmek için Uşak Vespone'yi subay kılığına sokarak nişanlısı olarak tanıtmıştır. Nihayetinde, Serpina amacına ulaşacak ve evin hanımı olacaktır.

 

Lütfen almak istediğiniz tarihi seçiniz
Elhamra Sahnesi

• Illere göre etkinliklerin satisa çikma tarih ve saatleri; Istanbul, Izmir, Mersin, Antalya, Samsun: Internet gisemizde, aylik opera ve bale programinin belirlenmesi halinde temsil tarihinden 30 gün önce satisa sunulmaktadir.
• Ankara Internet gisemizde, aylik opera ve bale programinin belirlenmesi halinde temsil tarihinden 15 gün önce saat 10:30'da satisa sunulmaktadir. Ekim, Kasim, Aralik ve Ocak ayina özel olarak tüm etkinlikler gise ve internette 30 gün öncesinde satisa sunulmustur.
• Temsillerimiz ilan edilen tarih ve saatte baslar. Seansa geciken seyircilerimiz ilk perdeyi izleyemezler.
• Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlügü gerektiginde temsil düzeninde ve programda degisiklik yapabilir.
• Devlet Opera Bale etkinlikleri için kurum karari dogrultusunda 01.01.2016 tarihi itibari ile "Bilet Açiga Alma" islemi artik gerçeklesmeyecektir.
• ÜYELIK girisi yapilarak satin alinan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BILETLERIM bölümü içinde yer alan IPTAL ET kismindan yapilabilir. Iptal/Iade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir. 
• ÜYELIK girisi yapilmadan satin alinan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. Iptal/Iade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir.
• 7 yasindan küçük izleyicilerimizin çocuk temsilleri disindaki temsillere getirilmemesini rica ederiz.
• Bakanligimiz ve bagli kuruluslarinda çalisan personel ve çocuklari ile emekliler ve ögrenciler temsillerimizde giseden kimlik ibraz etmek sartiyla indirim uygulanan yerlerden %30 indirim uygulanabilir.
• Gaziler, sehit ve gazilerin dul ve yetimleri, engelliler ile "65 yasini doldurmus, Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz T.C. Vatandaslarina Aylik Baglanmasi Hakkinda 2022 sayili Kanun" kapsamindaki kisiler giseden yer numarasi almak kaydi ile temsilleri ücretsiz izleyebilirler. Bilgilerinize sunariz.